2020 Under 14 National Talent Development Camp invitees announced

Basketball New Zealand has announced the athletes invited to the 2020 Under 14 National Talent Development Camp in Hamurana. 

Players were selected from the Under 13 Regional tournaments in Tauranga (Northern), New Plymouth (Central) and Ashburton (Southern). 180 boys and girls, 90 each, were chosen to attend the camp next April (16th-19th) for their notable performances.

The U14 Development Camp is the starting point to the National Talent Programme and is set up to assist in the building of the depth and quality of our athletes coming through the pathway. These athletes are then fed into our National teams’ programme, which begins at the under 16 level.

The camp environment will expose the athletes to the challenge of learning, adapting and understanding the standards of higher-level basketball. 

The programme is based on developing the key fundamental skills required of the athletes at this age and stage in line with the requirements of the National style of play. Additionally, on-court testing and off-court seminars will ensure the athletes receive a well-rounded learning experience. 

 

Under 14 Boys Invitees 

First Name  Surname Assocaition
Issaac MacKay Taranaki 
Oscar Goodman Taranaki 
Nick Rewiti Taranaki 
Puke Chase Taranaki 
Tyrell Minogue Hawkes Bay
Balin Casson Hawkes Bay
Jackson Ball Hawkes Bay
Te Waere Carr -Tepeeti Kapati
Dov Silberstein Wellington
Flynn Rapson Wellington
Leevae McDonald Wellington
Dominique Wilson Gisborne
Quadon Kora Gisborne
Kingi Rakuraku Gisborne
Jerome Tamatea Gisborne
Gift Niyonzima Hutt Valley
Tamati Payne Hutt Valley
Isaiah Kautai Hutt Valley
Stephon Tala Hutt Valley
Alani Fakava Manawatu
Lachlan Crate Manawatu
Kaden  Colville Manawatu
Alex Gordon Manawatu
Nehemiah Sua Wanganui
Diamond Robertson Wanganui
Antonio Verhoeven West Coast
Benjamin Ashman Canterbury 
Connor Feldwick Canterbury
Eniitan Hakeem Ewebiyi Canterbury 
George McBride Canterbury 
George Taylor-Carson Canterbury 
Ihaka Cate Canterbury 
Kaia Cameron Canterbury 
Kobe Costley Canterbury 
Rhylee Henderson Canterbury 
Victor Cristof Canterbury 
Hayden Jones Nelson
James Matthews Nelson
Elijah Inwood Nelson
Jake Holmes North Canterbury
Harry  Cournane  North Canterbury
Toa Rangatira Haremata Parata North Canterbury
Jacob Munsen Clarke Southland
Mahuta Moeke Southland
Jeremiah Vaitupu Otago
Joseph Deveraux-Kilpatrick Otago
Kevin Acero Otago
Tate Cameron Otago
Oak Chisholm Otago
Gus  Dallow  Auckland
Levi Heimuli Auckland
Lucas  Boyd Auckland
Charl  Hirschfield Auckland
Troy  Wentworth Harbour 
Nicholas  Yang Harbour 
Heath  McConnell Harbour 
Tsiamo  Hanafay Harbour 
Jameer  Reed Harbour 
Noah  Heke Northland
Psalm  Cameron Northland
Astyn  Te Whare Waikato 
Merrick  Rillstone Waikato 
Bryson  Herewini Waikato 
Kade  Gerrand Waikato 
McKinley  Wood Waikato 
Teaohonga  Greenland Waikato 
Marquez  Vaka Counties-Manukau 
Logan  Wood Counties-Manukau 
Chisom  Ochibulu Counties-Manukau 
Elijah  Siteine Counties-Manukau 
Jan  Matanghuihan Counties-Manukau 
Karakia  Upu-Toparea Counties-Manukau 
Lachland  Finefeuiaki Counties-Manukau 
Spencer Carr Counties-Manukau 
Eli  Martin Franklin 
Weston  Quinlan Franklin 
Nathaniel  Short Franklin 
Luke  Vaipaata Waitakere West 
Maecyn  Keith-Pratt Waitakere West 
Will  Couper Waitakere West 
Bronson  Curtis Waikato Country 
Liam  Van Der Heyden Waikato Country 
Huri  Barlow Waikato Country 
Kruz  Ua-Marsh Tauranga City
Regan  Wilson Tauranga City
Chase  Monks Tauranga City
Tamati  Chandler Tauranga City
Orlando  Karam Tauranga City
Michael  Wade Te Aroha
Ky-Mani Kaumoana Te Aroha

 

Under 14 Girls Invitees

First Name  Surname Assocaition
Mackenzie Caskey Taranaki 
Eva Neidermayr Taranaki 
Funaki Belau Taranaki Country 
Ella Makara Taranaki Country 
Hera Maihi Wellington 
Imani Mareko Wellington 
Malani Kini Wellington 
Zenda Moeke Gisborne
Riley Lewis Gisborne
Ohomauri Hailey Gisborne
Isabel To’ia Hutt Valley
Leah Ah-ken Hutt Valley
Mya Tipene-Togoai Hutt Valley
Kyzhanie Kino-Karangaroa Hutt Valley
Amelia Forbes Hutt Valley
Graecyn Parahi Hawkes Bay 
Makayla Jones Hawkes Bay 
Story Sadler Hawkes Bay 
Hannah Field Hawkes Bay 
Charlotte Tuliau Hawkes Bay 
Pahlyss Hokianga Hawkes Bay 
Breeana Jones Manawatu
Kahurangi Skudder Manawatu
Hibiscus Baker Porirua
Saydez  Torea Porirua
Kalolaine Havea Canterbury
Fenella Chittock Canterbury
Isla MacLean Canterbury
Dyani Tuliau Canterbury
Olive Connolly Canterbury
Poppie Busch-Ward Canterbury
Niamh Chamberlain Canterbury
Brigitta  Prescott  Marlborough
Paige Andrews Nelson
Ayanda  Beneus  Nelson
Rafferty Powell North Canterbury
Brooke Perrim North Canterbury
Melodie Tarawa North Canterbury
Sofia Va’aelua North Canterbury
Terongomaianiwaniwa Williams North Canterbury
Ophelia Powell North Canterbury
Millie MacKenzie Otago
Lucy Morrison Otago
Holly Rowcroft Otago
Sophie Tizard Otago
Libby Crawford Southland
Nevaeh Dunn Southland
Maggie Manson Southland
Ruby Beynon West Coast
Dakota Robins West Coast
Rhylee  Enoka  Waikato
Shaeana  Robson  Waikato
Teia  Koopu  Waikato
Anaya Hemi Waikato
Maia  Graham Waikato
Anaiya Nelson Waikato
Eden  Tapsell Tauranga
Emma Rogers Tauranga
Jada Ormsby Tauranga
Makere  Toki Tauranga
Nevada  Morunga Tauranga
Brennah Letoalevi-Nosa Harbour
Danielle Hannah Harbour
Emma Kaye Schroeder Harbour
Kodee Sefo Harbour
Lily Fotu Harbour
Sienna  Bell Harbour
Eva Veale Harbour
Hariru Smith Rotorua
Te Pumanawa Rogers Rotorua
Waikimihia Douglas-Karauna Rotorua
Emily Tanira Counties-Manukau
Fayelin  Paitai-Tuiatua Counties-Manukau
Jesse-Lee Upu Counties-Manukau
Jorjah Hetaraka Counties-Manukau
Maya Seymour Counties-Manukau
Bekks Coll Northland
Kassidy Murray Northland
Neta  Palmer Northland
Phoenix  Kaipo Northland
Rangianana Tito-Heremaia Northland
Keipara Kukutai-Wairau Northland
Anahera Worsfold Northland
Lana Roach Waikato Country
Nuveia Morgan- Te Uira Waikato Country
Jessie Morris Waikato Country
Heaven Leigh Schmid Auckland
Peyton Uri Auckland
Brya Mahoney Franklin
Sylvie  Conroy Franklin
Chloe Strange Lake Taupo